Skip to main content Skip to search

الیاف فایبر گلاس

شیشه مایع در دمای ۱۶۰۰ درجه سانتی گراد و از اختلاط محصولات معدنی (ماسه، کائولین، سنگ، آهک، سنگ بورات کلسیم) شکل می گیرد. این مایع از سوراخ های میکرونی یک غلاف  (Bushing)عبور داده شده و همزمان سرد می شود تا اینکه تارها یا همان رشته های لیف شیشه با قطر ۲۴-۵ میکرون تولید گردند. تارها با هم به صورت فشرده کشیده می شوند تا یک “دسته رشته” ساخته شده و یا به سستی و آزاد در کنار هم قرار می گیرند که یک “رشته نیم تاب” حاصل آید و برای فراهم آوردن پیوستگی تارها و حفاظت شیشه در مقابل سایش، آنها را با یک “آهار” می پوشانند.

انواع مختلف تقویت کننده ها از جنس شیشه با تغییر در دستورالعمل ساخت، تولید می شود که مصارف گوناگون آنها عبارت است از:

        الیاف شیشه نوع A : شامل مواد قلیائی بوده و در برابر اسید مقاومت مناسبی از خود نشان میدهد.

        الیاف شیشه نوع E (الکتریکی): با درصد کمتر قلیایی و قوی تر از شیشه نوع A (قلیایی) می باشد، استحکام کششی و فشاری و سفتی خوب، عایق مطلوب الکتریسیته و قیمتی تقریباً ارزان، از ویژگی های این تقویت کننده می باشد در عین حال مقاومت آن نسبتاً ضعیف است. در صنعت کامپوزیتهای بستر بسپار، بیشترین مصرف الیاف تقویت کننده، متعلق به انواع الیاف شیشه نوع E می باشد.

        الیاف شیشه نوع C (شیمیایی): دارای بهترین مقاومت در برابر حمله مواد شیمیایی بوده و جایگاه اصلی مصرف آنها به شکل تیشو در لایه بیرونی و یا درونی چند لایی که به صورت لوله یا مخازنی که در مجاورت مواد شیمیایی و آب قرار می گیرند، می باشد.

        الیاف شیشه نوع S : از استحکام بالائی برخوردار است و بیشتر در صنایع نظامی به کار می رود.

        الیاف شیشه نوع ECR  : در این نوع شیشه خواص الکتریکی و مکانیکی شیشه نوع E و مقاومت شیمیایی شیشه نوع C با یکدیگر تلفیق شده است. این نوع شیشه همچنین از خواص حرارتی و دی الکتریک بالاتری نسبت به شیشه E برخوردار است و به دلیل عاری بودن از بورون از لحاظ زیست محیطی مناسب می باشد.

        الیاف شیشه نوع R,S یا T نام های تجاری هستند برای الیافی که استحکام و مدول کششی بالاتر از شیشه E داشته و استحکام خود را در حالت خیس بهتر حفظ می نمایند. این نوع الیاف به دلیل قطر کوچکتر رشته هایشان، استحکام برشی بین لایه ای (ILSS) مطلوبی دارند. شیشه S در آمریکا توسط شرکت OCF و AGY در انگلستان، شیشه R در اروپا در کارخانه Vetrotex و شیشه T در ژاپن به وسیله مجموعه Nittobo تولید می شوند. مصرف این الیاف بیشتر در زمینه صنایع هوافضا و دفاعی توسعه یافته و در بعضی از مصارف بالستیکی مورد استفاده واقع می شوند.