Skip to main content Skip to search

انواع مختلف الیاف شیشه

انواع موجود این الیاف به شکل های زیر می باشند:

        دسته رشته: یک دسته از لیف ها که به صورت به هم فشرده در کنار هم قرار داده شده اند. این نوع رشته ها را به ندرت می توان به شکل اولیه خود در بازار یافت چرا که تولیدکنندگان معمولا با به هم تابیدن آنها محصولی به نام نخ تولید کرده و به مصرف کنندگان عرضه می دارند.

        نخ ها از رشته های به هم پیچیده و چسبیده ای ساخته شده که قطر تمام رشته های موجود یکسان بوده و بین ۱۳-۴ میکرون می باشد. نخها در وزن های مختلفی ارائه می شوند که واحد نامگذاری وزنی آنها تکس – tex (وزن به گرم به ازای ۱۰۰۰ متر طول) و یا معادل کاربردی آن denier (وزن به پوند به ازای ۱۰۰۰۰ یارد طول)   می باشد. معمولا نخ ها با تکس بین ۴۰۰-۵ یافت می شوند.

       نیم تاب ها: به صورت دسته های پیچیده نشده رشته ها یا دسته رشته هایی که آزادانه در کنار هم قرار دارند دیده می شوند که قطر تمام رشته هایشان مشابه بوده و بین ۲۴- ۱۳ میکرون می باشد و در وزن های ۴۸۰۰- ۳۰۰ تکس موجودند. در صورتیکه رشته ها را بعد از مرحله ذوب، مستقیم کشیده و با هم در یک دسته گردآوری کنند نوعی از الیاف حاصل می شود که به ” نیم تاب های مستقیم” معروفند و اگر در فرایند تولید، چند دسته رشته را به طور جداگانه کنار هم دسته بندی نمایند الیاف حاصله را “نیم تاب های مجتمع شده” می نامند. آنها معمولا رشته هایشان قطر کمتری نسبت به نیم تاب های مستقیم دارند که خواص مکانیکی و خیس شدن بهتری می دهد ولی یکسری از مشکلات (کشش نابرابر رشته ها) را به دنبال داشته و به دلیل مشکلات زیاد در فرایند تولید گران تر هستند.

همچنین در فرآیندهای دیگری مثل ریسندگی، از الیاف کوتاه می توان الیاف بلند تولید کرد. الیاف نخی ریسیده شده با داشتن سطحی بیشتر قابلیت جذب بیشتر رزین را دارند اگر چه نسبت به الیاف پیوسته معادل خود، از خواص ساختاری پایین تری برخوردار می باشند.

glass- E مصارف عمومی

glass- R خواص مکانیکی بالاتر

 glass-S خواص مکانیکی بالاتر

 glass-c مقاومت شیمیایی مناسب

 glass-ECR مقاومت اسید و باز خوب

glass-AR  مقاومت اسید و باز خو

فایبر گلاس مقاوم در برابر قلیایی ZrO2 16.2٪

فایبر گلاس مقاوم در برابر قلیایی می تواند به مواد قلیایی مقاوم در برابر خوردگی مانند سیمان باشد. این را می توان در سیمان تقویت شده فیبر شیشه ای (GRC)، گچ و سایر مواد آلی و غیر معدنی استفاده کرد. این نیز جایگزینی ایده آل فولاد و آزبست در قسمت کامپوزیت بدون سیم است. GRC دارای نور کیت، استحکام بالا، غیر قابل اشتعال، قابل توصیف و به راحتی شکل است، به عنوان یک ترکیب جدید غیر ارگانیک، آن را به طور گسترده ای در زمینه های ساختمان، ساخت و ساز مدنی، کشاورزی و صنعت ماهیگیری، دکوراسیون محیط، صنایع شیمیایی و پروژه نظامی .

الیاف شیشه کوتاه AR glass با حداقل ۱۶ درصد زیرکونیوم، مقاوم در محیط بازی و در اندازه ۱۲ و ۲۵ میلیمتر مناسب برای تقویت انواع بتن ها بکار میرود.

در مصرف چاپد جهت جلوگیر از عدم پخش شدن و گره خوردن بهتر است الیاف در فواصل زمانی به میکسر اضافه شود تا حد اکثر کیفیت را به قطعه بتنی بدهد. در اختلاط بتن مواد از ریز دانه به درشت دانه به میکسر اضافه می گردد.

بنابراین بهتر است اختلاط الیاف طبق مراحل زیر صورت گیرد

آب، سیمان، الیاف، ماسه و سپس شن به میکسر اضافه گردد. با انجام این مراحل پخش شدن الیاف به بهترین نحو انجام می گیرد .

زمان میکس لازم برای الیاف حدود ۵ دقیقه می باشد.

در حال حاضرالیاف شیشه AR به سه شکل تولید می شود.

رشته ای Roving

برش خورده Chopped

الیاف مش AR

به صورت رول های پیوسته (Roving)به منظور استفاده در روش پاشش (Spray)