Skip to main content Skip to search

گشایش اعتبار اسنادی و حوالجات ارزی

برای گشایش اعتبار به اسناد زیر نیار است:

       پروفرما ای که در زمان ثبت سفارش توسط وزارت بازرگانی مهر شده باشد.

       بیمه نامه باربری

       تعهد نامه ورود، ترخیص، ارائه برگ ترخیص کالاهای خریداری شده از خارج

       تعهد نامه نوسانات نرخ ارز

       فرم قبول پذیرش بازرسی

       ثبت سفارش در سامانه ثبتارش

       فرم تقاضای گشایش اعتبار

       داشتن حساب جاری و اعتبار سنجی حساب متقاضی

سپس بانک پیش پرداخت را می گیرد و یک شماره ۸ رقمی به اعتبار اسنادی اختصاص   می دهد ومتن اعتبار اسنادی ( متن اعتباراسنادی در واقع ترجمه فرم درخواست گشایش اعتبار می باشد که در آن تعهدات فروشنده و اسنادی که باید ارائه بدهد نوشته می شود ، به نوعی دستورالعمل خریدار به بانک است)متن ال سی رادر فرمت سوئیفت برای بانک تعیین شده ارسال و سپس آن بانک مبلغ را به فروشنده ابلاغ می نماید. در صورتی که فروشنده متن اعتبار را نپذیرد درخواست اصلاح اعتبار را می دهد.

واریز و تسویه اعتبار اسنادی

در صورتی که پرداخت با اعتبار اسنادی انجام شود ، بانک به عنوان مالک رسمی کالا در بارنامه مشخص می شود. و بعد از تسویه حساب بانک بارنامه را که سند مالکیت کالاست، ظهر نویسی نموده و مالکیت را به متقاضی اعتبار یا خریدار منتقل می کند. از آنجایی که نرخ ارز ثابت نیست، نرخ ارز در روز معامله اسناد ملاک تسویه حساب می باشد. در اعتبار اسنادی مدت دار، نرخ ارز در سر رسید پرداخت، ملاک تسویه می باشد.

بانک پس از دریافت اسناد طی ۵ روز بانکی فرصت رسیدگی به اسناد را دارد. و بانک کارگزار و بانک گشاینده هریک حداکثر ۵ روز بانکی از ارائه اسناد فرصت دارند تا مشخص کنند اسناد ارائه شده مطابق با شرایط اعتبار است.

بانک ها بر اساس اسناد عمل می کنند نه کالا و خدمات و هنگامی که بانک تائید کننده اسناد ارائه شده را منطبق با شرایط اعتبار تشخیص بدهد باید اسناد را پرداخت نماید یا معامله نموده.

نکات مهم در اسناد ارائه شده برای اعتبار اسنادی:

حداقل یک نسخه از اصل هر سند که در شرایط اعتبار درج شده باید ارائه گردد.

سیاهه بازرگانی باید به همان ارزی باشد که در شرایط اعتبار ذکر شده.

جهت گشایش اعتبار اسنادی با ۰۹۱۳۸۲۰۲۲۶۴ تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را به شما بدهیم.

انواع گشایش اعتبارات اسنادی

       گشایش اعتبار اسنادی ارزی

       گشایش اعتبار اسنادی دیداری (نقد): در اینجا نحوه انتقال ارز به گونه ای است که بخشی ازمبلغ به عنوان پیش پرداخت درزمان گشایش اعتبار ازمشتری دریافت میشود و مابقی زمان تحویل اسناد از مشتری دریافت میشود.

       گشایش اعتبار اسنادی مدت دار : کلیه وارد کنندگان، اعم از تولیدی و تجاری که قصد واردات مواد اولیه، قطعات یدکی، ماشین آلات خطوط تولیدی را دارند می توانند اقدام به گشایش اعتبار اسنادی با استفاده از خطوط اعتباری بین بانکی بنمایند.

       گشایش اعتبار اسنادی داخلی ریالی: در بخش های تولیدی (صنعتی و معدنی، کشاورزی)، خدماتی و بازرگانی کاربرد دارد.

       گشایش اعتبار اسنادی یوزانس

اصلی ترین اسناد در اعتبار اسنادی

۱-بارنامه ۲-سیاهه تجاری ۳-گواهی مبدا ساخت ۴-سیاهه حمل ۵-گواهی بازرسی بین المللی

مدارک مورد نیاز برای گشایش اعتبار اسنادی :

اشخاص حقوقی: (اساسنامه ثبت شرکت، آخرین روزنامه رسمی اعضای هئیت مدیره و صاحبان امضا، صورت جلسه هیات مدیریت مبنی بر موافقت اخذ اعتبارات، صورتهای مالی شرکت و گزارش حسابرسی توسط حسابدار رسمی عضو جامعه حسابداران رسمی، کپی مجوز فعالیت یا پروانه بهره برداری، آمار تولید و فروش درسه سال گذشته و پیش بینی تا پایان سال)

اشخاص حقیقی: (جواز کسب،اظهارنامه مالیاتی، صورت حساب سود و زیان در ۳ سال گذشته،

میزان تولید و فروش در ۳ سال گذشته، فرم ثبت سفارش از وزارت بازرگانی، بیمه نامه که مبلغ کرایه حمل در کل مبلغ کالا اعمال شده باشد، پروفرما، برگ ترخیص کالاهای خریداری شده از خارج،کارت بازرگانی،برنامه توجیهی دریافت تسهیلات، میزان تولید و فروش در ۳ سال گذشته، گزارش بودجه عملیاتی)

 

شرایط و روش های پرداخت

       پیش پرداخت یا نقدی

       اعتبارات اسنادی

       اسناد در مقابل پرداخت یا قبول بروات ارزی

پیش پرداخت

در این روش کل بهای پول را فروشنده کالا اول می گیرد و حاضر به ریسک نیست.

مکانیسم اعتبار اسنادی (LC)

روش اعتبار اسنادی (LC) یک روش معمول در تمامی تجارت ها است.

در واقع اعتبار اسنادی تعهد پرداخت بهای کالا توسط بانک به فروشنده است.

اعتبار اسنادی تضمینی است که توسط بانک خریدار برای حواله مبلغ به فروشنده از طریق بانک خریدار پرداخت می شود.به شرطی که شرایط پرداخت بین دو طرف خریدار و فروشنده بر اعتبار اسنادی توافق شده باشد. به عبارت ساده تر، اگر اعتبار اسنادی به نام شما به عنوان ذینفع باز بشود، شما مبلغ را از بانک خریدار طی یک زمان توافق شده ای می گیرید.

 انواع مختلفی از اعتبارنامه وجود دارد مثل فسخ، غیر قابل فسخ، تایید شده، تائید نشده، مستند، ثابت، گردان، قابل انتقال، پشت به پشت، و …. رایج ترین و امن ترین اعتبارنامه برای خریدار و فروشنده غیر قابل فسخ است.

از آنجا که مبادلات بین المللی به دلیل تفاوت ضوابط و قوانین، دوری مسافت و بعد جغرافیایی و … دشوار است، اعتبار اسنادی می تواند در رونق تجارت ها نقش مهمی را بر عهده بگیرد. این اسناد که از سوی بانک صادر می شوند، به نیابت از خریدار که نگهدارنده اعتبارات اسنادی است ضمانت های لازم را به طرف فروشنده ارائه می دهد. اما تا زمان دریافت تائیدیه از سوی خریدار، وجه را پرداخت نخواهد کرد.

مزایای اعتبارات اسنادی

       ترتیب انجام مبادلات تجاری بین المللی را توسط بانک فراهم می آورد

       برای طرفین معامله امنیت ایجاد میکند

       تضمین پرداخت به بانک فروشنده به شرط اجرای کلیه تعهدات تعیین شده توسط فروشنده

       بانک تعهد پرداخت را فقط در قبال دریافت اسناد نه کالا نه خدمات می کند

انواع اعتبار اسنادی

اعتبار اسنادی  به چندین دسته تقسیم می شوند که در زیر به تعدادی از مهمترین آنها    می پردازیم:

از دیدگاه خریدار:

       اعتبارات اسنادی قابل برگشت: در این نوع خریدار بدون اطلاع به فروشنده یا ذینفع هر نوع تغییری را در شرایط می تواند بدهد. این زمانی است که فروشنده اطمینان کامل به خریدار دارد. توجه داشته باشید که خریدار نمی تواند مبلغی که پرداخت شده به فروشنده را برگشت بزند فقط نسبت به مبلغ مانده و استفاده نشده از اعتبار می تواند کار داشته باشد در صورتی که خریداران ایرانی قصد خرید اعتبار اسنادیقابل برگشت را داشته باشد، بانک تنها با دریافت مجوز خاص بانک مرکزی، این نوع اعتبار اسنادی را ارائه می دهد. اما در اعتبار اسنادی غیرقابل بازگشت، به مجوز بانک مرکزی نیاز نیست.

       اعتبارات اسنادی غیر قابل برگشت: صرفا با موافقت طرفین قابل اصلاح است. بنابراین اگر خریدار بخواهد تقاضای ابطال یا تغییر در شرایط را بدهد باید بانک صادر کننده موافقت کند. طبق مقررات اتاق بازرگانی بین الملل، اگر در اعتبار اسنادی در رابطه با قابل برگشت یا غیر قابل برگشت بودن آن سکوت شده باشد، اعتبار غیرقابل برگشت حکم خواهد کرد.

از لحاظ تائیدیه:

       اعتبار اسنادی   تائید شده: به دلیل عدم اعتبار خریدار نزد فروشنده، فروشنده می خواهد که مبلغ اعتبار را بانک ثالثی تائید کند و معمولا هم به شکل غیر قابل برگشت است. اگر اقتصاد کشور متزلزل باشد و فروشنده اعتمادی به بانک معرفی شده از سوی خریدار را نداشته باشد، بانک دیگری را پیشنهاد می دهد.

       اعتبار اسنادی   تائید نشده: در صورتی که در شرایط این نوع اعتبار کلمه Confirmed قید نشده باشد، آن اعتبار تایید نشده تلقی می شود.

از لحاظ قابلیت انتقال و واگذاری از ذینفع به شخص ثالث:

       اعتبار اسنادی قابل انتقال: ذینفع می تواند درخواست کند از بانک خریدار که مبلغ اعتبار را کلا یا جزئا در اختیار شخص یا ذینفع ثانویه قرار بدهد

       اعتبار اسنادی غیر قابل انتقال

 از لحاظ قابلیت تقسیم

       اعتبار اسنادی  قابل تقسیم: ذینفع می تواند اعتبار را بین چند ذینفع دیگر تقسیم کند،مثل مواردی که فروشنده کالا باید از چند منبع کالا را تهیه و تامین کند تا بتواند مبلغ را به سایر تهیه کنندگان انتقال بدهد.

       اعتبار اسنادی غیر قابل تقسیم

اعتبار اسنادی مدت دار یا یوزانس: بانک فروشنده مبلغ را پس از مدت ۳۰ روز ۶ ماه و یکسال و… که در اعتبار مشخص شده از بانک ابلاغ کننده دریافت خواهند نمود.

اعتبار اسنادی وارداتی یا صادراتی: این نوع از اعتبارات اسنادی به خریداران و تاجران اجازه می دهد تا کالاهای بیشتری را به داخل کشور وارد کنند. این نوع اعتبار برای تاجران کشور به اعتبار اسنادی وارداتی معروف است، حال آنکه برای فروشندگان کالا در کشورهای دیگر، اعتبار اسنادی صادراتی نامیده می شود.

صادر کننده کالا تحت اعتبار اسنادی چه موقع پول را میگیرد؟

همانگونه که خریدار و فروشنده توافق کرده اند و بازه ی زمانی مشخص کرده اند طی آن بازه ی زمانی صادر کننده کالا پول را دریافت می کند.

جهت واردات کالا و گشایش اعتبار اسنادی با ۰۹۱۳۸۲۰۲۲۶۴ تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را به شما بدهیم.